Türkçe Dil Bilgisi Bölümü Hakkında Bilgi

Nasıl ki Matematik dersinde konular birbirine sıkıca bağlı ise Türkçe Dil Bilgisi için de bu bağlılık söz konusudur. Dil Bilgisi bölümünde temeli sağlam bir şekilde attığımızda devamı kolaylıkla gelecektir. Zamanla eski öğrendiğiniz bilgiler yeni öğrendiğiniz bilgiler ile pekişerek size yardımcı olacağından başlarda başarısız olsanız bile sakın pes etmeyin. Aksine zorlandığınız konu üzerinde daha fazla durup, çok daha fazla soru çözümü gerçekleştirmeniz avantajınıza olacaktır.

Dil bilgisi çalışmaya başladığınız ilk zamanlarda size korkutucu gelebilir fakat konuları öğrendikçe dil bilgisi kuralları ile dans edecek ve bu işten keyif alacaksınız.

Dil bilgisini ilerletmenin diğer yolu ise tüm işlerde olduğu gibi gündelik hayattaki  kullanımının önemini anlamak olacaktır. Konuşmalarımızda dil bilgisi kurallarına yer vermek bizler için avantaj olacaktır. Bunun yolu da kurduğunuz cümleleri dil bilgisi süzgecinden geçirmek olacaktır.

Türkçe Anlam Bilgisi Bölümü Hakkında Bilgi

Anlam bilgisini bölümünü; sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam gibi gruplarda incelemek mümkün.

Anlam bilgisi soruları hızlı okumak, okuduğunu anlamak, anladığını yorumlamaktan geçmektedir. Bu sebeple kitap okuma alışkanlığı olan kişilerin bu soruları çözmesi daha rahattır.

Sizlere Dünya klasikleri, hikaye , roman , deneme gibi yazıları bol bol okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğe kitap okumak sizlere zor geliyor ise bir dergi, gazete, köşe yazısı gibi yazıları okumanız da sizlere avantaj sağlayacaktır.

Sözcükte Anlam : Genellikle kelime bilgimizi ölçmeye yönelik sorulardan oluşan bir bölümdür. Atasözleri ve Deyimler konusunda bilgilerimizin olması avantaj sağlayacaktır. Sözcükte Anlam soruları çözerken anlamını bilmediğimiz kelimeleri sözlükten bakarak öğrenebilir bu şekilde kelime bilgimizi arttırabiliriz.

Cümlede Anlam : Genellikle  cümlelerin ne ifade ettiğini bulmamızı isteyen sorulardan oluşmaktadır. Cümlede Anlam soruları çözebilmemiz için cümlenin iyice anlamamız gerekmektedir.

Paragrafta Anlam :  Genellikle soruları uzun olduğu için öğrenciyi korkutan soru tipleri arasında yer almaktadır. Fakat bu uzun paragraf sorularının çözümü çok da zor değildir. Paragraf sorularını çözerken önemli yerlerin altlarını çizerek sorunun çözümüne hızla ulaşabiliriz.

Türkçe Dersi Başarısı = Bol Kitap Okumak + Test Çözmek

Türkçe dersinde başarılı olmak istiyorsanız bol bol kitap okumalı ve test çözmelisiniz. Tabi öğrenci arkadaşlar bu kitap okuma işini son yıla bırakmayacak şekilde yapmalısınız. Eğer sınava hazırlandığınız yılsa iseniz daha çok test çözmenizde fayda var.

 ESMA ÖRNEK

KARAMÜRSEL BİREY KOLEJİ

TÜRKÇE ÖĞRETMENİ